Eugen Tomac: Relația președinte-premier ar fi funcționat mai bine cu o comunicare strânsă
Ce se întâmplă între președinte și premier?
Relația dintre președintele României și premier a fost subiectul unor discuții intense în ultima perioadă.
Potrivit lui Eugen Tomac, consilier prezidențial, această relație ar fi putut funcționa mai eficient dacă ar fi existat o comunicare mai strânsă între cele două părți.
În cadrul unei emisiuni la Digi24, Tomac a fost întrebat dacă președintele Nicușor Dan a fost implicat în planul de demitere a guvernului Bolojan. nu. Motivul, potrivit lui Tomac, este acela că au existat numeroase momente de tensiune în cadrul coaliției, începând cu luna octombrie a anului trecut, după alegerile din capitală.
Acest lucru a afectat relația dintre PSD și premierul Bolojan, care nu a fost una foarte bună.
Poate președintele oprește moțiunea?
Cu toate acestea, Tomac a subliniat că guvernul a funcționat până la adoptarea bugetului datorită intervențiilor președintelui, care a cerut în mod repetat calmarea situației și revenirea la normalitate. În ceea ce privește aversiunea președintelui Nicușor Dan față de Ilie Bolojan, Tomac a considerat că acest termen este prea puternic. Președintele este un om politic corect și loial față de instituții, iar relația dintre guvern și administrația prezidențială a funcționat bine în perioada recentă.
În ceea ce privește posibilitatea președintelui de a oprească moțiunea de cenzură, Tomac a afirmat că președintele a intervenit în repetate rânduri pentru a preveni o ruptură. El a insistat asupra faptului că nu are toate elementele necesare pentru a dezvolta această idee, dar a subliniat că președintele a acționat întotdeauna pentru a menține stabilitatea.
În opinia lui Tomac, pe toate proiectele mari, nu au existat diferențe semnificative între guvern și președinție. Cu toate acestea, el a admis că o comunicare mai strânsă între cele două părți ar fi putut duce la o funcționare mai eficientă a relației dintre președinte și premier.