Kelemen Hunor: Felicitări lui George Simion pentru succes
Cine a ieșit victorios de pe urma evenimentelor recente?
O eră se încheie: Kelemen Hunor salută succesul lui George Simion
Într-un discurs ținut în plenul reunit al Parlamentului, cu ocazia votului de învestitură a guvernului Veștea, președintele UDMR, Kelemen Hunor, a recunoscut că un singur om a ieșit victorios de pe urma evenimentelor recente. Liderul maghiar a declarat că talentul lui George Simion trebuie apreciat, adresându-i felicitări: „Ai dat lovitura finală!” Kelemen Hunor a subliniat că se încheie o perioadă de 36 de ani din istoria României, care a început imediat după Revoluția din Decembrie.
Liderul UDMR a arătat că semnalul care a marcat sfârșitul acestei epoci a fost dat în decembrie 2024, odată cu anularea alegerilor prezidențiale, un eveniment care încă nu are o explicație clară și pentru care societatea așteaptă în continuare „Când răul devine banal, primul pas este adesea mic și aparent inofensiv, dar el trece peste valori și principii esențiale pentru construirea unei societăți bazate pe încredere. Acest lucru duce la o luptă politică extrem de complexă și tulbure, în care câmpul de bătălie devine din ce în ce mai nesigur”, a avertizat Kelemen Hunor.
În opinia sa, o țară mică și slabă, situată la periferia marilor puteri globale, are șanse de supraviețuire doar dacă rămâne fidelă principiilor și valorilor sale și își caută aliați. Astăzi, se întâmplă ceva care poate părea minor, dar are implicații majore.
Care este locul unei țări mici în lumea puterilor globale?
Dacă guvernul condus de domnul Veștea va fi învestit, acest lucru se va întâmpla cu sprijinul parlamentarilor de la AUR.
Este un proces aparent normal, în care cele două partide cu cele mai multe mandate se aliniază pentru a guverna, dar el ascunde realități mai profunde, a explicat Kelemen Hunor.
UDMR nu a participat la votul de învestitură, părăsind sala în momentul votului. La rândul său, AUR a ieșit din sala de plen după discursul liderului George Simion. Kelemen Hunor a reiterat că UDMR nu a votat și a reiterat că viitorul este incert: „Nu știm ce ne așteaptă după încheierea acestei epoci”.