Știri Proaspete

„Medicii cer sistarea gărzilor obligatorii: sistemul e în colaps”

De Mihai Popa · 27.06.2026

Un rezident al Germaniei care este un agent de pază ia 500 de euro un paznic, nu vorbesc cu medicul primar

Toată lumea e disperată şi vrea să părăsească gărzile obligatorii pentru că mai întâi sunt nedrepţi. Munca de gardian este mai exigentă decât munca de zi cu zi deoarece toate serviciile pe care le ai în spatele tău, în timpul zilei, și toți colegii tăi, toți personalul dispar. Eşti tu şi alţi câţiva tocilari din spital care sunt şi ei de gardă.

Și trebuie să te descurci cu asta, dacă ai o patologie de urgență și nu doar o patologie de urgență, trebuie să te descurci cu ea, trebuie să te descurci cu ea, trebuie să te descurci cu ea, trebuie să te descurci cu ea, trebuie să te descurci cu ea, trebuie să te descurci cu ea, trebuie să te descurci cu ea, dacă ești într-un spital, trebuie să te descurci cu ea, dacă ești într-o clinică și nu ești într-un spital, și nu ești o singură ființă umană, trebuie să te descurci cu ea, dar trebuie să te descurci cu ea, dacă trebuie să faci față, trebuie să te descurci cu ea, trebuie să te descurci cu ea, trebuie să te descurci cu ea.

Un rezident al Germaniei care este un agent de pază ia 500 de euro un paznic, nu vorbesc cu medicul primar sau...? Nimeni nu neagă puterea de cumpărare reală, este un indicator economic universal pe planeta Pământ. Trebuie să te uiţi la ea. Dacă doctorul nu are un standard de viaţă care să-i permită să-şi cumpere o casă, să-şi hrănească copiii, să-şi plătească cursurile, spitalul nu plăteşte pentru pregătirea ta profesională. E esenţial. Medicina evoluează în fiecare zi. Și punct de vedere tehnic, și conceptual, este absolut uimitor și suntem undeva în anii '90 și un pic. Există OLR care nu au minimul necesar pentru a putea obține o familie DSP în mijlocul crizei. ?

Trebuie să existe acţiuni ferme la nivel executiv în locul descurajării, în primul rând, şi în al doilea rând

Întrucât ameninţarea şi ameninţarea împotriva agresiunii în general se află în spital, trebuie să putem proteja sistemul de sănătate, dar avem mulţi profesionişti din domeniul sănătăţii şi trebuie să putem face acest lucru, dar avem un loc sigur, sigur, sigur şi sigur de muncă.

Trebuie să existe acţiuni ferme la nivel executiv în locul descurajării, în primul rând, şi în al doilea rând, aplicarea vigilenţei obligatorii în momentul în care agresiunea are loc deoarece în mod normal acţiunile de aplicare a legii sunt întârziate, nu vă puteţi întoarce. Realitatea păcatului este aceasta: te duci la spital şi nu ştii niciodată dacă te vei întoarce vreodată şi vei părăsi spitalul. Există multe cazuri cunoscute de presă care nu sunt raportate, pentru că se întâmplă în fiecare zi și nu este vorba doar despre medici, de multe ori prima linie este asistentele medicale, în camera de urgență, nu este vorba doar despre agresiune fizică, este vorba despre agresiune mentală, agresiune verbală, acestea sunt jurate să păstreze secretul.

Sistemul de sănătate este un sistem feudal și aceasta nu este o metaforă, este o realitate, există mari domni feudali, mari moștenitori, atunci, ca în orice feudalism, grade diferite de dependență și ierarhii diferite.