Rusia se retrage de la Cupa Mondială de gimnastică de la Cluj
Într-un videoclip postat miercuri pe Instagram
Deranjat de declaraţiile lui Emil Boc, Rusia şi-a retras echipa de gimnastică din Cluj! 0 Valentin-Marian Burlacu0 Trimite pe Googleitmic din Rusia să se retragă din etapa Cupei Mondiale din Cluj (26-28 iunie 2026). Decizia a fost luată după ce autorităţile locale au anunţat că nu vor putea folosi imnul şi steagul. Rusia a dominat concursuri ritmice de gimnastică (Foto: EPAImages) Rusia a dominat concursurile de gimnastică ritmică (Foto: EPAImages) În luna mai, Federația Internațională de Gimnastică (Gimnastică Mondială) a ridicat embargoul asupra sportivilor ruși și Belarus după începerea conflictului armat din Ucraina în 2022. S-a anunţat de asemenea că gimnastelor din cele două ţări li se va permite să-şi folosească imnul şi culorile naţionale. Cu toate acestea, autorităţile din Cluj au informat verbal echipa rusă că pavilionul rusesc nu va zbura...
Imnul naţional nu va fi îndeplinit dacă gimnastica rusă va câştiga, a declarat Federaţia Rusă de Gimnastică într-o declaraţie. Cupa Mondială din Cluj a început astăzi cu calificativele Cupei Mondiale de la Cluj, astăzi cu calificările pe care primarul Emil Boc le-a lansat o declaraţie dură către sportivii ruşi, anunţând că nu va permite ca imnul rusesc să fie întâlnit la Cluj şi nici steagul acestei ţări nu va fi zburat.
Sper că nu ajunge atât de departe
Într-un videoclip postat miercuri pe Instagram, el a declarat că a fost de acord să găzduiască această competiţie în oraşul său într-un moment în care gimnastica rusă era încă supusă sancţiunilor internaţionale şi li s-a permis să participe doar la evenimente precum sportivii neutrali. Comitetul Olimpic Rus a considerat această afirmaţie o încălcare flagrantă a Cartei Olimpice şi principiul neutralităţii politice în sport, anunţând într-un comunicat de presă că a informat Comitetul Olimpic Internaţional cu privire la acest incident. Irina Deleanu se teme că federaţia de gimnastică ar putea fi sancţionată (Foto: imagine sportivă) Irina Deleanu se teme că Federaţia de gimnastică ar putea fi sancţionată (Foto: poza sportivă) Preşedintele Federaţiei Române de Gimnastică Ritmică, Irina Deleanu a declarat pentru site-ul ProSport: Am văzut decizia autorităţilor locale de a interzice imnul şi steagul rusesc la competiţia Cluj. Acum suntem între ciocan şi nicovală.
Suntem prea mici pentru a lupta cu două colosuri. Cu toate acestea, trebuie spus că în această competiţie vorbim despre copii, iar sportul nu ar trebui să aibă nimic de-a face cu politica. Prin această decizie putem risca organizarea Campionatului Mondial anul viitor şi chiar sancţiuni din partea Federaţiei Internaţionale de Gimnastică, sancţiuni care ar putea veni direct la Federaţia Română de Gimnastică, afiliate forumului internaţional.
Sper că nu ajunge atât de departe. Locuit în administrarea municipiului în inima Transilvaniei, Sala Polivalentă BTarena din Cluj a găzduit Cupa Mondială de Gimnastică Ritmica în perioada 26-28 iunie. Citit și Amalia Lica rocked Rio: la 16, gimnasta a intrat în istorie. Medalia Mondială pentru România după 33 de ani Lipsa Condițiilor distruge speranțele României. Medalist la Lume, Amalia Lica luptă pentru o sală de antrenament Irina Deleanu, punte rusă în gimnastică românească? De la suport pentru Trikomiti la Tokyo 2025: o continuitate a complicității Valentin - Marian Burlacu Trimite Citeste mai multe despre Cupa Mondială gimnastică ritmică Citeste mai multe despre Cupa Mondială club de gimnastică ritmică