Câți români au abonamente la Orange, Digi și Vodafone în acest moment
Știri Locale

Câți români au abonamente la Orange, Digi și Vodafone în acest moment

De Mihai Popa 2 min citit

Penetrarea internetului mobil a depășit numărul de locuitori!

Piața României de servicii de internet fixe și mobile a continuat să se extindă anul trecut, susținută de o creștere cu 45% a adopției 5G și a conectivității cu fibră optică (+7%), iar internetul a contribuit cel mai mult (41%) la veniturile din sectorul telecomunicațiilor, arată datele publicate luni de către Telecom Arbitral (ANCOM). Veniturile din sectorul telecomunicațiilor au atins aproximativ 3,2 miliarde EUR în 2025, al cincilea an consecutiv de scădere, pe fondul scăderii veniturilor fixe și mobile.

Datele AN pentru 2025 indică o maturare rapidă a conectivității la internet, cu progrese semnificative în sectorul rural (+6%) și în segmentul de piață Gigabit (+14%).

Astfel, penetrarea internetului mobil pe 100 de locuitori a atins 117%, iar utilizatorii de 4G și/sau 5G de mare viteză au depășit numărul locuitorilor în 2026, ajungând la 102% până la sfârșitul anului 2025.?? Analiza acțiunilor de piață pe categorii de utilizatori arată că Digi este primul în segmentul persoanelor fizice (47%), urmat de Orange cu 28%, care este, la rândul său, liderul în cardurile prepaid (60%) și persoanele juridice (38%).

După finalizarea achiziției în 2026 a utilizatorilor Telekom (19%) se preconizează că Vodafone (30%) va ocupa prima poziție în categoria persoanelor juridice, astfel încât fiecare dintre cei trei Follower vor fi lideri în fiecare segment.??, potrivit raportului ANCOM, numai Digi și Orange dețin aproximativ 35% din telefonul mobil activ în fiecare gospodărie (60%) și în persoanele juridice (38%).

De ce a stagnat numărul de carduri SIM în România?

În sectorul telefonului mobil, numărul de carduri SIM a rămas constant (22,8 milioane), avansul de abonament (+5%) fiind compensat de scăderea cardurilor prepaid active (-13%).

Traficul vocal a accelerat rata de scădere anuală (-5%), ajungând la 55 de miliarde de minute, sau o medie de 242 de minute pe cap de locuitor pe lună în 2025.

În funcție de numărul de carduri active, cei doi principali operatori au fost Digi și Orange, fiecare cu o cota de piață de aproximativ 34%, urmat de Vodafone (+5%) în anul precedent.

Rapoartele totale privind telecomunicațiile au înregistrat o scădere ușoară (-0,8%) de la 2024, ajungând la o valoare de 16 miliarde lei (aproximativ 3,2 miliarde de minute) în 2025.?? 2025 marchează cel de-al cincilea an consecutiv de scădere a valorii echipamentelor de comunicații mobile în 2025.

Comparativ cu creșterea produselor electronice, a produselor electronice, etc.

Sursă: hotnews

Conținut scris de redacția noastră stiriproaspete.ro / Mihai Popa și asistat AI.

Lasă un comentariu