Rusia renunță la Cupa Mondială de Gimnastică Ritmică din 2026
De ce renunță Rusia la Cupa Mondială de gimnastică ritmică?
Echipa Rusiei de gimnastică ritmică a decis să nu mai participe la Cupa Mondială din 2026, la doar 48 de ore după declarația primarului Emil Boc, conform căreia simbolurile naționale ruse nu sunt tolerate la Cluj-Napoca. Potrivit surselor apropiate de Federația Rusă de Gimnastică, această decizie a fost luată din cauza unei presupuse încălcări a regulamentului competiției.
Știri de Ultimă Oră
Rogobete, mesaj pentru Bolojan: Opriți calculele politice!
PIB-ul ignoră adevărata valoare a lucrurilor, avertizează un senator american
Când va adopta Ungaria moneda euro, conform premierului Péter Magyar?
Coface reduce prognoza de creștere economică globală pentru 2026 din cauza tensiunilor din Golful PersicMotivarea retragerii Reprezentanții Federației Ruse de Gimnastică susțin că organizatorii Cupei Mondiale i-au informat verbal că nu vor permite arborarea drapelului Rusiei și intonarea imnului național în cazul unor victorii ale gimnastelor ruse.
Această decizie este considerată o încălcare flagrantă a deciziei luate în luna mai de către Comitetul Executiv al Federației Internaționale de Gimnastică (World Gymnastics), care a repus gimnastele ruse în drepturi depline.
Linar Ginatullin, purtătorul de cuvânt al departamentului de gimnastică ritmică din cadrul Federației Ruse de Gimnastică, a declarat că decizia organizatorilor încalcă nu numai Statutul World Gymnastics, dar și prevederile actualizate ale Cartei Olimpice. Reacția Federației Ruse Federația Rusă de Gimnastică a anunțat că va utiliza toate căile legale internaționale pentru a-și apăra drepturile.
De ce s-a retras Rusia de la Cupa Mondială de gimnastică?
Această reacție vine după ce, în luna mai, Federația Internațională de Gimnastică a dat undă verde sportivilor ruși pentru a participa la competiții internaționale sub drapelul și imnul național, ridicând practic sancțiunile impuse ca urmare a conflictului din Ucraina.
Declarația primarului Emil Boc Primarul Clujului, Emil Boc, a declarat pe Facebook că nu vor fi tolerate simboluri ruse la eveniment, justificând decizia prin respectarea poziției României și Uniunii Europene.
El a explicat că, la momentul atribuirii organizării Cupei Mondiale, existau restricții internaționale care nu permiteau sportivilor ruși să participe sub simbolurile naționale, dar că situația s-a schimbat ulterior.